GÜNCEL

TÜRKİYE'DEN

SERGİ

İmge ve Metin Arası İlişkilere Dair Bir Sergi

Pera Müzesi, 6 Ağustos 2017 tarihine dek, ulusal ve uluslararası özel koleksiyonlardan seçilen yapıtlar üzerinden metin ve imge arasındaki çok yönlü ilişkiyi sorgulayan “Çiftdüşün: Çiftgörü” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. 1970 ve 1980’lerde etkin rol oynayan Moskova kavramsalcılarıyla başlayan sergi, güncel sanatçıların metin ve imge arasındaki ilişkiye ışık tutan yapıtlarından bir seçki sunuyor. Küratörlüğünü, küratör ve yazar Alistair Hicks’in üstlendiği serginin ismi ise George Orwell’in 1984 romanında kullandığı “Çiftdüşün” kavramına bir gönderme niteliğinde.

Nikita Alexeev, İkonostasis Kravatı, 2017, Sanatçının izniyle.

Nikita Alexeev, İkonostasis Kravatı, 2017, Sanatçının izniyle.


İmgenin saflığı, metnin kutsallığı ile imge ve metnin birer iletişim aracı olarak işlevlerinin de sorgulandığı sergi, Moskova kavramsalcılarıyla başlasa da dünyanın dört bir yanından sanatçılara yer veriyor. Hicks bu durumu “Bu sergi, sunduğu sanatçıların kökenlerini Moskovalı kavramsalcıların 1970’lerden itibaren yaptıkları düşünce sıçramasına borçlu olduklarını, ancak çiftdüşün ve çokludüşünün dünyanın farklı yerlerinde neredeyse bütünüyle bağımsız bir biçimde ortaya çıktığı tezini savunmaktadır. Çiftdüşün küresel bir harekettir” sözleriyle özetliyor.

Keith Tyson, Stüdyo Duvarı Resimleri, 2017, Sanatçının izniyle.

Gavin Turk, Retorik Somun, 2003, Sanatçının ve Live Stock Market'in izniyle.


Görsel ve sözel arasındaki sürtüşmeyi araştıran ve çiftdüşünle birlikte düşünce biçimlerinde yaşanan radikal değişime işaret etmeyi amaçlayan “Çiftdüşün: Çiftgörü” sergisinde Yuri Albert, Nikita Alexeev, Kader Attia, Sarnath Banerjee, Erik Bulatov, Hera Büyüktaşçıyan, Olga Chernysheva, Aslı Çavuşoğlu, Marilá Dardot, Marcel Dzama, Tracey Emin, Merike Estna, Claire Fontaine, Sandra Gamarra, Duan Jianyu, Ali Kazma, William Kentridge, Waqas Khan, Anselm Kiefer, Galim Madanov and Zauresh Terekbay, Marko Mäetamm, Mónica de Miranda, Ciprian Mureşan, Arkadiy Nasonov, Bruce Nauman, Pavel Pepperstein, Raymond Pettibon, RAQS Media Collective, Thomas Ruff, Nedko Solakov, Erdem Taşdelen, Gavin Turk, Keith Tyson ve Yangjiang Group olmak üzere 34 sanatçının yapıtları yer alıyor.