Yılın Grafik Tasarım İşleri Bu Sergide!

GMK’nın 1981’den bu yana düzenlediği Grafik Tasarım Sergisi’nin 42’incisi, 8 Aralık 2023’te Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Ana Galeri’de kapılarını açtı. Eylül 2022 itibarıyla üretilmiş işleri bir araya getiren sergi, afişten kitaba, hareketli görüntüden sosyal medya uygulamalarına 25 kategoride tasarıma yer veriyor.

  • Yazar Admin, 10.12.2023

GMK’nın 1981’den bu yana düzenlediği Grafik Tasarım Sergisi’nin 42’incisi, 8 Aralık 2023’te Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Ana Galeri’de kapılarını açtı. Eylül 2022 itibarıyla üretilmiş işleri bir araya getiren sergi, afişten kitaba, hareketli görüntüden sosyal medya uygulamalarına 25 kategoride tasarıma yer veriyor. Kurukahveci Mehmet Efendi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen sergi kapsamında her yıl grafik tasarımcıları onurlandıran, mesleğin genç isimleri için bir teşvik ve motivasyon kaynağı olan Grafik Tasarım Ödülleri de açılışta gerçekleşen ödül töreniyle sahiplerini buldu. Başvuran  450 tasarım arasından yılın en nitelikli ve iyi işlerini belirlemeyi amaçlayan yarışmada, 25 kategoride GMK tasarım ödülleri ve 6 özel ödül verildi.


42. Grafik Tasarım Sergisi Görsel Kimlik ve Afiş Tasarımı: Ataberk Akalın


42. Grafik Tasarım Sergisi’nin ödüllü işleri, Dijital İşler Seçici Kurulu ve Öğrenci Projeleri Seçici Kurulu olmak üzere üç ayrı jüri yer alıyor. 2023 GMK Ödülleri Seçici Kurulu Arkın Kahyaoğlu, Burçak Beşlioğlu, Emre Parlak, Özüm Ak, Pelin Öztürk Göçmen, Sadık Karamustafa ve Sarp Sözdinler’den; Dijital İşler Seçici Kurulu Batuhan Karasakal, Emre Sel, İlker Uzuner; Öğrenci İşleri Seçici Kurulu ise Cem Haşimi, Seda Yüksel ve Tülay Ulukılıç’ın geçtiğimiz ekim ayında gerçekleştirdiği jüri çalışmasıyla belirlendi.GMK 2023-2024 Yönetim Kurulu'ndan (soldan sağa) Furkan Şahin, Osman Tülü, Emrah Doğru, Zeynep Yıldırım, Ferhat Meşhur, Zeynep Tonguç, Aykut Genç, Melike Taşcıoğlu


42. Grafik Tasarım Sergisi’nde En İyi Ödülü, Açıkhava Grafik Tasarımı kategorisinde Erman Yılmaz’a, Afiş Tasarımı’nda Karya Anlıak’a, Albüm Kapağı Tasarımı’nda Kevser Akça’ya, Ambalaj Üzeri Grafik Tasarım’da Aytaç Öztürk’e, Broşür/Katalog Tasarımı’nda Ezgi Connard’a, Faaliyet Raporu Tasarımı’nda Emirhan Akyüz’e, Hareketli Afiş Tasarımı’nda Amir Jamshidi’ye, Hareketli Görüntü Tasarımı’nda Ataberk Akalın, Mehmet Görkem Kayhan ve Koray Doyran’a, İllüstrasyon’da Elif Sarıgüzmen’e, Kitap Kapağı Tasarımı’nda Davut Yücel’e, Kitap Tasarımı’nda Umut Altıntaş ve Elif Sarıgüzmen’e, Kurumsal Kimlik Tasarımı’nda Seda Yüksel, Emirhan Akyüz ve Ahmet Berkin Ay’a, Mobil Uygulama Tasarımı’nda Onur Gür’e, Sosyal Medya Gönderi ve Hikâye Tasarımı’nda Zarif Tuğçe Erdönmez ve Koray Doyran’a, Süreli Yayın Tasarımı’nda Tuğçe Tunç’a, Tanıtım Eşyası Üzeri Grafik Tasarım’da Aksel Ceylan’a, Tipografi’de Erman Yılmaz’a, Web Sitesi Tasarımı’nda Volkan Ölmez ve Uğur Kartal’a, Yazı Karakteri Tasarımı'nda Yaprak Buse Çağlar’a verildi.

En İyi  Açıkhava Grafik Tasarımı ve En İyi Tipografi Ödülleri: Erman Yılmaz, Sneaks Up-Coming Soon (Müşteri: Sneaks Up)

En İyi Afiş Tasarımı Ödülü: Karya Anlıak, Metropolis Festivali 2023 (Müşteri: Metropolis Festival)En İyi Albüm Kapağı Tasarımı Ödülü: Kevser Akça, Zehir (Müşteri: Sonorman)


En İyi Ambalaj Üzeri Grafik Tasarım Ödülü: Aytaç Öztürk, Organics by Red Bull-Kit (Müşteri: Red Bull)


En İyi Broşür/Katalog Tasarımı Ödülü: Ezgi Connard, Empowering Youth to Become Community Leaders (Müşteri: IOM Guatemala)


En İyi Faaliyet Raporu Tasarımı Ödülü: Emirhan Akyüz, İmece Öğrenimler Raporu (Müşteri: İmece)En İyi Hareketli Afiş Tasarımı Ödülü: Amir Jamshidi, İki Güneş Altında (Müşteri: OMM-Odunpazarı Modern Müze)En İyi Hareketli Görüntü Tasarımı Ödülü: Ataberk Akalın, Mehmet Görkem Kayhan, Koray Doyran, Puma 2023-2024 Süper Lig Futbol Topu Lansman Filmi (Müşteri: Puma)


En İyi İllüstrasyon Ödülü: Elif Sarıgüzmen, Flamingo Rüyası ve Şans (Müşteri: Meav Yayıncılık)


En İyi Kitap Kapağı Tasarımı Ödülü: Davut Yücel, D. H. Lawrence-Dokundun Sen Bana (Müşteri: Yapı Kredi Yayınları)


En İyi Kitap Tasarımı Ödülü: Umut Altıntaş-Elif Sarıgüzmen, M+D=35 (Müşteri: M+D Mimarlık)


En İyi Kurumsal Kimlik Tasarımı Ödülü: Seda Yüksel, Emirhan Akyüz, Ahmet Berkin Ay, Tiktak Marka Kimliği (Müşteri: Tiktak)


En İyi Mobil Uygulama Tasarımı: Onur Gür, Hop (Müşteri: Hop)


En İyi Sosyal Medya Gönderi ve Hikâye Tasarımı: Zarif Tuğçe Erdönmez-Koray Doyran, She Said No (Müşteri: UN Women)


En İyi Süreli Yayın Tasarımı Ödülü: Tuğçe Tunç, İPA İstanbul (Müşteri: İstanbul Planlama Ajansı)


En İyi Tanıtım Eşyası Üzeri Grafik Tasarım Kategorisi: Aksel Ceylan, Artı Series: Portfolyo Kartları (Müşteri: Artı Studio)


En İyi Web Sitesi Tasarımı Kategorisi: Volkan Ölmez-Uğur Kartal, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi (Müşteri: MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi)


En İyi Yazı Karakteri Tasarımı Ödülü: Yaprak Buse Çağlar, Stralic


Başarı Ödülleri ise, Açıkhava Grafik Tasarımı kategorisinde Esra Gürel ve Şadi Akbudak’a, Afiş Tasarımı’nda E. S. Kibele Yarman, Umut Altıntaş, Volkan Özlmez, Cihan Önder ve Ahmet Berkin Ay’a, Albüm Kapağı Tasarımı’nda Tolgahan Bayhan’a, Ambalaj Üzeri Grafik Tasarım’da Kürşat Ünsal, Alara Sezin Murkozoğlu ve Kaan Duygu’ya, Broşür/Katalog Tasarımı’nda Ezgi Connard’a, Çevresel Grafik Tasarım’da Petek Kızılelma ve Yeşim Demir Pröhl’e, Faaliyet Raporu Tasarımı’nda Gizem Kara’ya, Hareketli Afiş Tasarımı’nda Amir Jamshidi’ye, Hareketli Görüntü Tasarımı’nda Kevser Akça, Emir Kahraman, Bora Civelek, Göksel Balaban, Zeynep Göçmen, Esra Gürel ve Mert Utanç’a, İllüstrasyon’da E. S. Kibele Yarman ve Esin Güler’e, Kitap Kapağı Tasarımı’nda Kardelen Akçam ve Cüneyt Çomoğlu’na, Kitap Tasarımı’nda Gökçe Genç, Beyza Ceylan ve Esen Karol’a, Kurumsal Kimlik Tasarımı’nda Zeynep Göçmen’e, Kurumsal Kimlik Tasarımı’nda Zeynep Göçmen’e, Logo Tasarımı’nda Burcu Günister, Christopher Çolak, Bora Civelek, Buse Kaçar ve Erman Yılmaz’a, Sosyal Medya Gönderi ve Hikâye Tasarımı’nda Gizem Kurt ve Koray Doyran’a, Süreli Yayın Tasarımı’nda Kevser Akça ve Bora Civelek’e, Tanıtım Eşyası Üzeri Grafik Tasarım’da Erman Yılmaz ve Alara Selin Murkozoğlu’na, Tipografi’de Umut Altıntaş, Edanur Kanmaz, Erman Yılmaz ve Cihan Önder’e, Web Sitesi Tasarımı’nda Volkan Ölmez ve Uğuzhan Günaydın’a, Yazı Karakteri Tasarımı-Başlık’ta Aslı Taşçı, Zeynep Göçmen ve Yaprak Buse Çağlar’a verildi.

Öğrenci Projeleri’nde ise En İyi Ödülleri, Dönem içi kategorisinde Kerem Paspal, Kenan Yiğit ve Cevat Arda Cem’e; Mezuniyet kategorisinde Kaan Tanhan ve Aydan Akbay’a verildi. Jan Nerses Samurkaş, Murat Sezer Erten, Dilara Olgun, Kadir Can Ördek, Edanur Kanmaz, Buket Sağmanlı, Kenan Yiğit, Aygen İncel, Emirhan İvecan ve Hediye Başkara’nın projeleri Dönem İçi kategorisinde; Onur Yıldırım, Ekin Baltacı, Mehlika Turgut ve Müge Özbalcı’nın projeleri ise Mezuniyet kategorisinde Başarı ödülüne layık görüldü.


Sergi kapsamında ilgili kurum ve kuruluşların uzun yıllardır süregelen katkılarıyla verilmeye devam eden özel ödüller de sahiplerini buldu. Bikem Özsunay Vakfı Yılın Öğrenci Projesi Ödülü Dönem İçi kategorisinde Kerem Paspal’a, Mezuniyet kategorisinde Cevat Arda Cem’e; İhap Hulusi Afiş Ödülü Karya Anlıak’a, Sait Maden Tipografi Ödülü Erman Yılmaz’a, TÜYAP Kitap Kapağı Ödülü Davut Yücel’e ve Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü ise Kevser Akça’ya verildi.

En İyi Ödülü ve Başarı Ödülü kazananlarla birlikte 450 tasarım işinin ye aldığı sergi, 5 Ocak 2023’e dek ziyaret edilebilir. 42. Grafik Tasarım Sergisi, herkese açık ve ücretsizdir.


42. Grafik Tasarım Sergisi

8 Aralık 2023-5 Ocak 2024

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Ana Galeri

Acıbadem Caddesi No: 117 Kadıköy-İstanbul

Çalışma saatleri: Her gün 10.00-17.00