GMK İçin Bir Arşiv-Kitap: GMK 40+

  • Yazar Admin, 14.11.2021

Türkiye’nin güzel sanatlar ve tasarım alanındaki uzun soluklu meslek örgütlerinden biri olan Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun 40 yılı aşkın serüvenini ele alan kitabı GMK 40+ çıktı.

Editörlüğünü ve araştırma çalışmasını Eda Sezgin’in, tasarımı Umut Südüak'ın gerçekleştirdiği kitap, derneğin 40 yılı aşkın süreçteki çalışmalarını aktörleriyle yapılan söyleşiler ışığında aktarmayı ve bu serüveni kamusal belleğin bir parçası kılmayı amaçlıyor. GMK 40+, derneğin serüvenine retrospektif bir bakış olmasının yanı sıra Türkiye’de sanat, tasarım ve sivil toplum kesişimindeki araştırma ve çalışmalara kaynaklık edecek bir arşiv-kitap özelliği taşıyor. 

Fotoğraflar: Göksel BalabanTasarım devamlılığı ve baskı hazırlık çalışmaları Didem Uraler tarafından gerçekleştirilen GMK 40+; ana sponsoru Kurukahveci Mehmet Efendi ile UPM, Üniform Basım ve Barın Cilt Evi’nin katkılarıyla hayata geçirildi. Kitap, GMK’nın satış platformu dukkan.gmk.org.tr üzerinden edinilebilir.

GMK 40+’a ilişkin detaylı bilgi edinmek için, 5 Kasım 2021’de MSGSÜ Tophane-i Amire KSM’de, kitabın editörü ve tasarım ekibiyle gerçekleştirdiğimiz kitap tanıtım etkinliğimizi Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Esen Karol'un Eda Sezgin ve Umut Südüak'ı konuk ettiği, GMK 40+'nın araştırma, içerik ve tasarımıyla üç yıla yayılan hazırlık sürecinin konuşulduğu Manifold İş Üstüne podcast söyleşisini buradan dinleyebilirsiniz. 

GMK 40+ için hazırlanan “40 Yıl ve Bir Arşiv Denemesi” başlıklı Design Unlimited özel ekine buradan ulaşabilirsiniz.


GMK 40+

Editör ve Araştırma: Eda Sezgin

Tasarım: Umut Südüak

Tasarım Devamlılığı ve Uygulama: Didem Uraler

GMK Yayınları, Ekim 2021, 636 s.

ISBN: 978-605-70813-0-8