Grafik Tasarım Kuramı

  • Yazar Admin, 15.09.2015

Grafik tasarımın bir meslek olarak tanımlanmadığı 1920'lerden, iletişimin vazgeçilmez pratiklerinden biri olduğu 2000'li yıllara dek önde gelen pek çok tasarımcı ve sanatçının, grafik tasarımın yaklaşık yüz yıllık evrimine yön veren metinlerinin bir derlemesi olan Grafik Tasarım Kuramı, grafik tasarımın altında yatan dinamik, bilinçli ve çağdaş kuramsal yapıyı ele alıyor. Sanayi Devrimi'nin ardından hızla gelişen bir dünyayı anlamaya yönelik bu kuramlar, günümüz dünyasının biçim ve imge algısını etkilemeye devam ediyor.Makineleşen dünyanın yeni vizyonunu belirlemeyi amaçlayan Marinetti ve bu yeni dünyanın sanatını inşa etmeye kararlı Rodchenko'dan; amaçsız gösterişe karşı sadeliği savunan Tschichold ve Warde'a; kontrolden çıkmış tüketim kültürünün ölümcül sonuçlarını tartışan Lasn'dan, 21. yüzyılın yeni mecralarındaki tasarım dilini oluşturan Manovich'e kadar bu derleme içerisinde yer alan yazarlar gerek geçmiş gerekse günümüzün tasarımına dair panoramik bir bakış açısı sunmaktadır.

Helen Armstrong Baltimore, Marryand'de yaşayan bir grafik tasarımcı ve eğitmen. Maryland Institute College of Art'ta son sınıf ve yüksek lisans öğrencilerine ders veriyor. İngiliz Edebiyatı, Yayın Tasarımı ve Grafik Tasarım alanlarında akademik dereceye sahip olan Armstrong, aynı zamanda Sage College of Albany, USInternetworking ve New College of Florida gibi müşterilere sahip tasarım firması Strong Design'ın da başkanı ve yaratıcı yönetmeni olarak görev yapmaktadır.

Helen Armstrong, Grafik Tasarım Kuramı: Meslek Alanından Okumalar, Çev: Mehmet Emir Uslu, Espas Yayınları, İstanbul, 2012.