F: Kitap

  • Yazar Admin, 07.07.2020

Üyemiz Umut Altıntaş’ın küratörlüğünde, geçtiğimiz yıl Hayy Açık Alan organizasyonu tarafından İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da düzenlenen "F: Fotokopi Yayın Projesi"* kitaplaştı. F: Kitap; ismi fanzin ve fotokopiden esinle “F” olan, 26 sanatçının fotokopi makinasının sınırlı imkânlarını kullanıp, yalnızca A5, A4 ve A3 üç boyutlarıyla üretimler gerçekleştirdiği ve bu çerçeve içerisinde özgünlük, kopyalama, çoğaltım, dağıtım ve format gibi kavramları sorguladığı “F: Fotokopi” sergisinin bir dokümantasyonu niteliğinde.


Fotoğraflar: Umut Altıntaş


Kitap, proje kapsamında üretilen işlerin yanı sıra Merve Ünsal’ın bir metni ile sergi ve atölye çalışmalarına ilişkin İpek Çınar, Mahinur Bulut, Engin Gerçek, Lütfü İrdem Burak Yaşar ve Umut Altıntaş’ın gerçekleştirdiği görsel dokümantasyonu içeriyor. Ofset Yapımevi’nin desteği ile 256 sayfa, siyah-beyaz, UV ofset baskı tekniği ile Türkçe-İngilizce olarak basılan kitap, önümüzdeki “border_less Art Book Days” gibi etkinlikler kapsamında tanıtılıp, birçok müze, enstitü, inisiyatif ve kolektif mekânına dağıtılacak.

 

*Proje; Ankara, Eskişehir, İzmir, Diyarbakır, İstanbul, Indianapolis ve Porto’dan sanatçıların katılımıyla 4 Mayıs-1 Haziran arasında İzmir'de Hayy’da düzenlenen ilk sergiden sonra, 7 Eylül-5 Ekim 2019 tarihleri arasında Diyarbakır’daki A4 Atölye’de, 10-20 Eylül 2019 tarihlerinde Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde, 20 Eylül-5 Ekim 2019 tarihleri arasında ise Ankara’daki Torun’da izleyici ile buluştu.