19. Yüzyıl İzmir’inde Ressam Boğos Tatikyan ve Tatikyan Matbaası

  • Yazar Admin, 28.03.2022

İzmir Kalkınma Ajansı Kültür Yayınları kapsamında yürütülen ve İzmir’in kültür hayatından figürleri odağına alan İzmir’in Kültür İnsanları serisi, 19. Yüzyıl İzmir’inde Ressam Boğos Tatikyan ve Tatikyan Matbaası kitabıyla devam ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlisi Ömer Durmaz ile sahaf ve araştırmacı İskender Dereli tarafından hazırlanan kitap, İzmir’in 19. yüzyıldaki sosyo-kültürel yaşamının bir aktörü olarak ressam ve matbaacı Boğos Tatikyan’ın eserlerine bakıyor. Konu ve döneme ilişkin Garo Kürkman, Emin Nedret İşli, Ömer Faruk Şerifoğlu, Erkan Serçe ve Tülün Değirmenci’den oluşan bir danışma kurulunun katkılarıyla hazırlanmış, iki buçuk yıllık bir ortak çalışmanın ürünü olan kitapta, ressam ve matbaacının yaklaşık iki yüzyılın ardından gün yüzüne çıkan taşbaskıları yer alıyor. Öte yandan çalışmada, Tatikyan’ın başta Atatürk Kitaplığı olmak üzere farklı koleksiyonlardaki eserleri de inceleniyor.

Belgesel nitelikteki fotoğraflarla Osmanlı İzmir’ine dair tarihsel bir panorama da sunan kitap, kentin en eski matbaalarından Tatikyan Matbaası’nın üretimlerine ilişkin kapsamlı bir albüm niteliği taşıyor. Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış kitabın elektronik versiyonu buradan incelenebilir.

19. Yüzyıl İzmir’inde Ressam Boğos Tatikyan ve Tatikyan Matbaası, Ömer Durmaz-İskender Dereli (Ed.), İzmir Kalkınma Ajansı Kültür Yayınları, Aralık 2021.