CAMEKÂN'dan Açık Çağrı

İKSV Alt Kat, İstanbul Tasarım Bienali ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) işbirliğiyle gerçekleştirilecek bir kamusal alan uygulaması için tasarımcılara açık çağrı yapıyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle gerçekleştirilen CAMEKÂN projesi kapsamında, Mart 2019’da Şişhane’deki Nejat Eczacıbaşı Binası’nın giriş katında açılan İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı’nın ön cephesinde yer alan 6 metrekarelik vitrin, bir kez daha bir tasarım ve üretim alanına dönüşüyor. Mart 2019’dan bu yana her ay genç bir grafik tasarımcı ya da iletişim tasarımcısının temel tasarım başlıklarından hareketle üreteceği bir işi, kamuya açık bir alanda sergileniyor. Projenin bu açık çağrıyla duyurulan ikinci ayağı Mart 2020’a kadar devam edecek. Açık çağrı sonucunda seçici kurul tarafından belirlenecek projeler, 1 Ağustos 2019’dan itibaren birer aylık sürelerle Nejat Eczacıbaşı Binası’nın ön cephesinde yer alan 6 metrekarelik vitrinde sergilenecek.

Ağustos 2019 – Mart 2020 aylarında sergilenecek tasarımlar, 26 Haziran 2019’da İstanbul Tasarım Bienali, GMK ve İKSV Alt Kat web sitelerinde açıklanacak. Katılmaya hak kazanamayan adaylara ayrıntılı bir açıklama ya da geribildirim sunulmayacak.
Tasarım: Yapraksu Yiğiter 

Başvurular, İKSV ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu üyelerinden oluşan 5 kişilik bir kurul tarafından değerlendirilecek. Seçilen tasarımcılara süreç içinde kurul üyeleri tarafından danışmanlık verilerek tasarımların uygulamaya geçme süreci desteklenecek. İkinci dönem kurul üyeleri:

İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova
İKSV Kurum Kimliği ve Yayınlar Direktörü Didem Ermiş
Grafik Tasarımcı, GMK Üyesi Özge Güven
Grafik Tasarımcı, GMK Üyesi Emre Çıkınoğlu
Grafik Tasarımcı, GMK Üyesi Ardan Ergüven

 

Başvuru koşulları ve dikkat edilmesi gerekenler

- Nokta, Çizgi, Form, Renk, Doku, Boyut, Hareket, Simetri / Asimetri, Pozitif / Negatif. CAMEKÂN projesine katılmak isteyen tasarımcılar, tasarımın temellerini oluşturan bu başlıklardan bir ila üçünden hareket etmeli. Bunlara eklenecek farklı kavramlar ve işin yapısı tamamen tasarımcıların inisiyatifinde.

- Üretilecek tasarımlar, 2,5m x 2,4m’lik, 30 cm derinliğindeki camekân içinde sergilenecek. İşinizi üç boyutlu ya da iki boyutlu düşünebilir; tipografi, fotoğraf, video gibi farklı malzeme veya baskı yöntemlerini kullanabilirsiniz.

- Projeyi tasarlarken Nejat Eczacıbaşı’nın ön cephesinde iki camın daha bulunduğunu, bu camlardan birinde İKSV Alt Kat’ı tanıtan kalıcı bir görselin, diğerinde de İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından yıl boyu düzenlenen etkinlikler için tanıtım malzemelerinin yer aldığını göz önünde bulundurulmalısınız. Projenizin bu iki camın yanında görünür olmasına dikkat etmelisiniz.

- Tasarımcılar 26 yaşından büyük olmamalı.

- Projeye İstanbul dışındaki illerden de katılmak mümkün, ancak kabul aşamasının ardından kurul üyeleriyle birlikte gerçekleştirilen mentorluk çalışmaları İstanbul’da olacağı için ulaşım masraflarının tasarımcı tarafından karşılanması gerekmektedir.

- Başvuran kişiler üniversitelerin grafik tasarım ve iletişim tasarımı bölümlerinden mezun olmalı.

- Tasarımcılar, projeler için sınırlı bir bütçe dahilinde (proje başına 2000 TL) çalışılacağını göz önünde bulundurmalı.