Grafist 10: İstanbul as Felt by...

1-6 Mayıs 2006 tarihleri arasında düzenlenen Grafist 10 kapsamında gerçekleşen Uluslararası Afiş Projesi "Istanbul as felt by... / ...'nın duygularındaki İstanbul" tasarımcının duyumsadığı bir kent olarak İstanbul’a bakıyor.

Bu etkinlikte İstanbul’a bakanların arasında burada doğmuş ve büyümüş, “tanıdık” bu kent ile ilgili çok daha katmanlı deneyimlere sahip tasarımcıların yanı sıra İstanbul’u ilk defa Grafist vesilesiyle gelip görmüş olanlar da mevcut. En fazla bir hafta süren, seminerler, workshoplar ve sergi açılışlarının yoğun temposu arasında, kısacık zaman aralıklarına sığdırılmaya çalışılmış bir İstanbul deneyimi. Hava alanı, otel odası, atölyeler, konferens salonları, sergi mekânları ve restoranlardan geriye ne kaldıysa. Bu sergi, tasarımcıların görebildikleri, yaşayabildikleri, okudukları İstanbul'u, varsa geçmiş deneyimleri ile harmanlayıp, duyumsadıkları İstanbul için tasarladıkları afişlerden oluşuyor.

Projeye Türkiye’den katılanların bir bölümü için ise İstanbul doğal olarak "tanıdık" bir kent; doğdukları, yaşadıkları, çalıştıkları ve artık çalışmaktan başka hiçbir şeye vakit ayıramadıkları İstanbul.

Bu sergi, onların duyumsadıkları ve ifade ettikleri İstanbul’a dair kişisel yaşantıların afişlere yansımış hâlidir.


Shigeo Fukuda

Kari Piippo

Bülent Erkmen