Değerli Üyemiz Yurdaer Altıntaş'ı Kaybettik

  • Yazar Admin, 24.07.2019

Grafik tasarım alanında Türkiye’nin öncü temsilcilerinden, ülkemizin “yaratıcılık dünyasına” kalıcı katkıları olan usta grafik tasarımcı ve akademisyen Yurdaer Altıntaş, tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesi’nde, 24 Temmuz 2019 Çarşamba günü saat 12:28’de yaşama veda etti.

Yurdaer Altıntaş’ın cenazesi, 25 Temmuz 2019 Perşembe günü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde 14:30’da yapılacak tören sonrası Zincirlikuyu Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.

Yakınlarının, sevenlerinin, meslektaşlarının ve yetiştirdiği öğrencilerinin başı sağ olsun.

Yurdaer Altıntaş hakkında:

1957 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Afiş Atölyesinden mezun oldu. 

Türkiye’de grafik tasarım alanında “öncü işler” gerçekleştiren Altıntaş, 1964 yılında İstanbul’da açtığı ilk kişisel sergiyle de Türkiye’de ilk grafik tasarım sergisini gerçekleştirdi. 1968’de Grafik Sanatçıları Derneği’nin kurulmasına öncülük etti, uzun yıllar başkanlığını yaptı. Yurt içinde ve dışında sergiler açtı, birçok toplu sergiye katıldı. Değişik ülkelerdeki uluslararası bienal ve trienallere çalışmaları kabul edildi. 

2004 yılında ICOGRADA (International Council of Graphic Design Associations / Uluslararası Grafik Tasarım Dernekleri Konseyi) tarafından kendisine “Icograda Başarı Ödülü”, 2011 yılında TÜYAP 21. Uluslararası Sanat Fuarı’nda “Sanatçı Onur Ödülü”, 2012 yılında “Polonya Cumhuriyeti Gloria Artis Kültür Liyakat Madalyası”, 2014 yılında “Polonya Cumhuriyeti Üstün Hizmet Liyakat Nişanı Şövalye Haçı”, 2016 yılında da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından kendisine Türk Tasarım Danışma Konseyi’nin “Onur Odülü” verildi. 

2009 yılında AGI (Alliance Graphique Internationale / Uluslararası Grafik Birliği) üyeliğine seçildi.

1995 yılında profesör olan Altıntaş, 1996 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım bölüm başkanlığına, 2001 yılında üniversite yönetim kurulu üyeliğine atandı. 2002 yılında aynı üniversiteden emekliye ayrıldı. Yakın bir zamana kadar İstanbul Kültür Üniversitesi ve Işık Üniversite’sinde grafik tasarım eğitimine katkıda bulunmayı sürdürdü.

Temmuz 2019’da Yapı Kredi Yayınları tarafından, Altıntaş’ın 60 yılı aşan verimli meslek yaşamını kapsamlı bir biçimde özetleyen “Yurdaer’i Anlatmak: Yurdaer Altıntaş’ın Yapıtlarına Kesintisiz Bir Bakış” başlıklı kitap yayımlandı.